Syndrom nemocných budov ohrožuje i vás

Světová zdravotnická organizace varuje před syndromem nezdravých budov, který se týká až 60 % populace. Snížená imunita, kašel a rýma, kožní onemocnění, alergie, únava… To všechno může být zapříčiněno vnitřním prostředím budov, kde trávíte většinu času. Proč nás domy takto výrazně ovlivňují?

synsrom Nemoc z klimatizace způsobená nezdravě vysušeným filtrovaným vzduchem a nepřirozeně velkými teplotními rozdíly je jedním příkladem toho, jak budovy mohou oslabovat imunitu těch, kdo v nich často pobývají. Druhým extrémem jsou teplé a vlhké prostory, ve kterých se daří plísním. Tyto problémy eliminuje promyšlená volba stavebního materiálu.


Dva lidé ze tří trpí syndromem nezdravých budov, který souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší. Protože se tento syndrom může projevovat různorodými zdravotními problémy, málokdo tuší, že jeho špatný stav je způsobený právě budovou, ve které bydlí nebo pracuje. Nemoc z klimatizace způsobená nezdravě vysušeným filtrovaným vzduchem a nepřirozeně velkými teplotními rozdíly je jedním příkladem toho, jak budovy mohou oslabovat imunitu těch, kdo v nich často pobývají. Druhým extrémem jsou teplé a vlhké prostory, ve kterých se daří plísním a které často najdete v rodinných i bytových domech. I když často větráte nebo snažíte plísně zlikvidovat chemikáliemi, nezvaných návštěvníků se nezbavíte. A toxiny, které plísně uvolňují, způsobují alergie a ekzémy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.