Stavět z hlíny je přežitek!

– Porotherm, Heluz, Keratherm a další…

Z cihlou plnou vzduchu se v Čechách staví ostošest. Projektanti jsou zvyklí, mají podporu výrobců, distributorů a pomáhá jim povědomí veřejnosti. Navrhují se stavby z Porothermu v domnění, že nic lepšího není. Cihly mají docela dobré izolační vlastnosti a jsou často plněné izolací. Tyhle X-thermy mají výborný tepelný odpor, slušné akustické vlastnosti, zedníci jsou na ně hodně zvyklí, ale ve skutečnosti jsou nevhodné a na dnešní dobu několikrát překonané.

 

Tři zásadní nedostatky:

stavba1. Rozpadají se a sypou se, když do toho chcete něco kotvit nebo zasekat.

2. Jsou velmi vnímavé na vlhko. Je to problém všech nasákavých materiálů, protože jsou plné prachu a tudíž táhnou vodu. Co dělá zvýšená vlhkost spolu s prachovými složkami? Je to přímo květník pro mikrobiální život, houby, plísně, roztoče. Mikrobiální život ve stavební konstrukci je v budovách uzavřených a obalených izolací přímo vražedná kombinace. Zdravé prostředí, které každý z nás chce užívat je kontaminováno z napadených a ještě zbytečně silných zdí.

3. Prostor. Díky svým vlastnostem jsou stěny tlusté a okrádají investora o prostor. Pozemek má svojí cenu a je neúčelné jej zastavět objemnými zdmi. Ty jsou tak objemné, že z jiných materiálů je možné na stejné zastavěné ploše pít o pár místností víc. Drahá výroba žárotepelným procesem, statika, různorodost stavební konstrukce, logistické a ekologické záležitosti jsou probírány jinde.

Centrum zdravého bydlení / stavební kancelář / www.nanogel.cz

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.